Niedawno, bo w 2004 roku, w szeroko rozumianym prawie cywilnym i rodzinnym i opiekuńczym pojawiła się nowa instytucja – rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.
Na czym polega ustrój?
Dla osób zainteresowanych tą instytucją ważną informację stanowi fakt, że wyrównanie dorobków dotyczy jedynie sytuacji, w której nie posiadają oni w trakcie trwania związku małżeńskiego majątku wspólnego, a tylko osobiste. Sytuacja zmienia się po ustaniu - wtedy następuje wyrównanie dorobków.
Czym różni się to od „zwykłej” rozdzielności majątkowej?
Podczas trwania małżeństwa między tymi dwoma ustrojami nie ma różnic. Pojawiają się one dopiero po ustaniu małżeństwa i w tym aspekcie skutki są zdecydowanie różnorodne.
Sytuacja po ustaniu małżeństwa
Ustanie tego typu rozdzielności może nastąpić na kilka sposobów. Należą do nich:
- zawarcie innej umowy małżeńskiej zmieniającej ustrój majątkowy,
- ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków,
- ogłoszenie upadłości jednego z małżonków,
- separacja orzeczona przez sąd
- rozwód.
Wszystkie te sytuacje aktualizują możliwość wyrównania dorobków, czyli wzrostu wartości majątku jedno małżonka po zawarciu umowy majątkowej. Żeby ustalić, jaki jest dorobek danego małżonka bierze się pod uwagę wartość majątku w dniu ustanowienia rozdzielności i w dniu ustania tego ustroju.
Należy pamiętać, że dla swojej ważności ta umowa majątkowa wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego!
To konstrukcja, która została zaczerpnięta z niemieckiego systemu prawnego. Badając jej praktyczne zastosowanie może ona sprawdzić się doskonale w sytuacji, gdy jeden z małżonków pracował, a drugi opiekował się dzieckiem lub prowadzeniem domu.
0 Komentarzy
Dodaj